Ťaženie Bitcoin sa stáva novým environmentálnym problémom

Bitcoin ťažba pokračovala v raste v priebehu posledných pár rokov, ale nikdy viac ako v tomto roku, keď prudký nárast kurzu Bitcoin prilákal nových Bitcoinových baníkov. Bitcoinova cena vzrástla o viac ako 1 000 percent v roku 2017 a baníci sa zaujímajú len o ťažbu kryptomien s najvyššou možnou návratnosťou.

Zatiaľ čo v minulosti boli baníci schopní používať procesory bežných počítačov aby ťažili Bitcoiny, dnes je to úplné iný príbeh, pričom baníci zriadili špeciálne sklady aplikačných špecificky-integrovaných obvodov (ASIC) s cieľom vytvoriť čo najviac hashpower (hashrate je merná jednotka výkonnosti v Bitcoin sieti; hashpower je teda sila/efektivita s akou sú Bitcoin baníci schopní ťažiť Bitcoiny) pre generovanie Bitcoinov cez proces verifikácie transakcií s inovatívnou blokovou technológiou.

Čím väčšia je hashpower, tým je pravdepodobnejšie, že baník Bitcoinu je prvý, kto dokončí verifikačný proces. A čím väčší je počet Bitcoinov ktoré spracuje, tým viac príjmov pre baníka. Takže nie je prekvapením, že baníci Bitcoinov v posledných týždňoch získali toľko pozornosti.
V dôsledku neustáleho nárastu baníkov, ktoré sú zriadené so skladmi zariadení ASIC, spotreba energie stúpla.

Zariadenia ASIC využívajú značné množstvo energie, a to pred zvážením chladiacich systémov, ktoré sú potrebné na to, aby sa drahé vybavenie neprehrievalo. Pri vyhľadávaní Bitcoin fungujú banícke sklady 24 hodín denne, 7 dni v týždni. Dôraz na spotrebu elektrickej energie je taký veľký, že bol vytvorený ”Bitcoin index spotreby energie” na zaznamenávanie a preukázanie rastúceho dopytu po energii vyplývajúceho z ťažby Bitcoin.

Poradňa

Potrebujete radu? Chcete pridať komentár, doplniť alebo upraviť túto stránku? Vyplňte textové pole nižšie. Ďakujeme ♥