Čo je Bitcoin?

Prvou kryptomenou, s ktorou sa začalo obchodovať bol Bitcoin v roku 2009. Za autora je považovaný Satoshi Nakamoto, hoci doposiaľ nie je úplne známe či sa jedná o jednu osobu alebo skupinu ľudí, ktorá pracovala pod danou prezývkou.

Decentralizovaná mena

Podobne ako bežné meny, Bitcoin je možné použiť na elektronické nákupy. Najväčším rozdielom od konvenčných peňazí, je skutočnosť, že je decentralizovaný. To znamená, že žiadna inštitúcia, ako napríklad banka, nekontroluje tieto peniaze. Bitcoin bol vytvorený a prvýkrát použitý verejnosťou v roku 2009. Cieľom vývojára (alebo vývojárov) bolo vytvoriť elektronický platobný systém, cez ktorý sa platby zrealizujú viacmenej okamžite, s veľmi nízkymi transakčnými poplatkami. Avšak, hlavným cieľom bolo vytvoriť menu nezávislú od akéhokoľvek ústredného orgánu.

Na čom je Bitcoin založený?

Konvenčné meny su typicky založené na zlate alebo striebre. Teoreticky by ste mohli tieto kovy dostať za vami uložené peniaze v banke, hoci to tak v praxi nefunguje. Bitcoin nie je krytý žiadnym iným aktívom, ale iba výpočtovým výkonom, poskytovaným používateľmi siete. Všetky transakcie sú vykonávané na báze peer-to-peer (P2P) komunikácie, čo znamená priamo medzi dvoma používateľmi, bez sprostredkovateľa. Princípom P2P komunikácie je rovnocennosť oboch strán komunikačného kanála. Ľudia na celom svete používajú softvérové​​ programy, ktoré sledujú matematický vzorec na tvorbu Bitcoinov. Matematický vzorec a softvér je voľne prístupný (open source), takže ktokoľvek si ho môže pozrieť a uistiť sa, že robí to, čo má.

Komentáre k článku Čo je Bitcoin? (4)

  1. Bitcoin funguje na princípe decentralizovanej siete, čo znamená, že nie je kontrolovaný žiadnou centrálnou autoritou, ako je banka. Transakcie sú spracovávané na sieti peer-to-peer a zaznamenávané v distribuovanej účtovnej knihe známej ako blockchain.

  2. Je Bitcoin skutočne bezpečnou menou, ak vezmeme do úvahy jeho volatilitu a možnosti hackerských útokov?

  3. Aj keď Bitcoin poskytuje vysokú úroveň bezpečnosti prostredníctvom kryptografie, jeho cena je veľmi volatilná a sieť môže byť teoreticky ohrozená sofistikovanými hackerskými útokmi, čo môže spochybniť jeho bezpečnosť ako meny.

Poradňa

Potrebujete radu? Chcete pridať komentár, doplniť alebo upraviť túto stránku? Vyplňte textové pole nižšie. Ďakujeme ♥